
Carlsberg meddelte i juni, at de havde solgt den russiske del af deres forretning 'Baltika Breweries' til en unavngiven køber. Og nu har de endegyldigt mistet kontrollen over virksomheden.
70-årige Taimuraz Bolloev blev tirsdag indsat som direktør i Baltika Breweries. Det sker efter Vladimir Putin søndag underskrev et dekret. Det meddeler Financial Times.
Taimuraz Bolloev har tidligere besiddet samme stilling i 1990'erne og indtil starten 2000'erne. Han har ifølge Financial Times en tæt relation til milliardærerne Jurij og Mikhail Kovaltjuk, der ifølge mediet er nogle af Putins nærmeste. De to brødre er i øjeblikket underlagt vestlige sanktioner.
Bryggerigiganten Carlsberg har ifølge en selskabsmeddelelse onsdag meddelt, at de ingen indflydelse har haft på ændringen.
"Ændringen i ledelsen er foretaget uden Carlsberg Groups viden eller godkendelse," lyder meddelelsen.
Carlsberg trak sig ud af Rusland efter invasionen af Ukraine, og de har siden da forsøgt at sælge Baltika Breweries.
Omtalte personer
Indsigt
Sascha Faxe spørger Torsten Schack PedersenHvor er havmiljøberedskabets materiel geografisk placeret?
Sascha Faxe spørger Lars Løkke RasmussenHvad bliver konsekvenserne, hvis man fra dansk side vælger at opsige baseaftalen med USA?Besvaret
Lise Bech spørger Torsten Schack PedersenHvorfor indgår afprøvning af ventilation og sandfiltrering ikke i eftersynet af betondækningsgrave?
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- B 96 Forslag til folketingsbeslutning om en uvildig undersøgelse af politiets rolle og ansvar i forbindelse med Emilie Meng-sagen (Justitsministeriet)Fremsat
- L 109 Lov om forsvarets formål, opgaver og organisation m (Forsvarsministeriet)1. behandling
- Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse
- Forsvarschef aflyste seminar for ikke at påvirke valgkamp: ”Et mærkeligt signal”
- Her er de vigtigste opgaver for Danmarks næste beredskabsminister
- Tidligere chef i Rigspolitiet om kontroversiel virksomhed: "I politiet er der ikke blind tillid til nogen leverandør"
- LA-ordfører: Krisen i Hormuzstrædet afslører, at Danmark er en søfartsnation uden en flåde


















