V og R efter ny rapport: Regeringens EU-linje svækker Danmarks sikkerhed

6. december 2019 kl. 12.05
Vi skader vores egen sikkerhedsinteresser ved ikke at have en meget stærk forsvarsdimension i EU. Især i de her tider, hvor man ikke kan regne med USA, som vi har kunnet før,
Jens Rohde (R)
EU-ordfører
Det danske forsvarsforbehold i EU vil hæmme danske sikkerhedsinteresser de kommende år.
Sådan lyder konklusionen i en ny rapport fra Dansk Institut for Internationale Studier (DIIS), som blev bestilt af VLAK-regeringen sidste år.
Forsvarsforbeholdet, der kom til året efter det danske nej ved folkeafstemningen om Maastricht-traktaten i 1992, afskærer Danmark fra at få indflydelse på konkrete militære indsatser og initiativer i EU.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Forsvar og Beredskab kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Forsvar og Beredskab
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Koreanere melder sig ind i fregat-konkurrencen med løfte om lav pris og hurtig levering
- Danmarks forsvar og beredskab har alvorlige mangler. Det skal den nye regering få styr på
- Røde Kors startede som en bragende fiasko på Dybbøls slagmark, men kom til at forme det danske velfærdssamfund

















