
Hun har afskaffet en helligdag, sat udlændinge ned i kontanthjælp, indført en ny arbejdspligt og fået en omfattende beskæftigelsesreform igennem, som eksperter kalder for et paradigmeskifte i dansk beskæftigelsespolitik.
Undervejs har hun lagt sig ud med både fagbevægelsen og arbejdsgiverne, men alligevel fik hun begge parter med ombord i en kontroversiel aftale om udenlandsk arbejdskraft i sommer.
Derfor er det næppe udtryk for nogen kæmpe skuffelse fra statsministerens side, at Ane Halsboe-Jørgensen (S) nu bytter Beskæftigelsesministeriet ud med Skatteministeriet - nok snarere en erkendelse af, at resultaterne nu skal ud og leve på en anden måde.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Alternativets nye grønne håb: “Det er sådan lidt 2008 at tale om at løse klimakrisen. Det kan man ikke”
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Embedsværk forberedte Mette Frederiksen på at diskutere omstridte elkabler med Norge
Nyhedsoverblik
Europæisk energi(u)afhængighed

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu

EU vil beskytte udvalgte industrier mod kinesisk og amerikansk dominans. Nu skal biler og vindmøller være "Made in Europe"





















