Bliv abonnent
Annonce
Om  
Esben Thietje Mortensen

Dansk Erhverv forfremmer tidligere konsulent i Statsministeriet til fagchef for energi

Direktør i Dansk Erhverv Brian Mikkelsen henter sin nye fagchef for energi intern. 
Direktør i Dansk Erhverv Brian Mikkelsen henter sin nye fagchef for energi intern. Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
1. maj 2023 kl. 11.04

Fra chefkonsulent til fagchef.

Esben Thietje Mortensen er Dansk Erhvervs nye fagchef for energi.

Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse.

”Jeg er glad for, at Esben nu bliver fagchef for energi i Dansk Erhverv. Esben har allerede ydet et stort bidrag i Dansk Erhvervs marked for klima, energi og miljø,” udtaler Ulrich Bang, der er underdirektør i arbejdsgiverorganisationen.

Mortensen har tidligere været specialkonsulent i både Finans- og Statsministeriet samt chefkonsulent i Finanstilsynet. 

”Jeg er enormt glad for, at jeg nu forsætter arbejdet som fagchef for energi. Jeg vil gøre alt, hvad jeg kan for, at vores virksomheder får den bedst mulige spilleplade at agere på,” fortæller den nye fagchef.

Esben Thietje Mortensen er uddannet kandidat i statskundskab fra Københavns Universitet.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik






Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026