Henrik GarverDirektør for de rådgivende ingeniører stopper efter 17 år på posten

"Det er tid til en ny begyndelse"
Sådan begrunder Henrik Garver valget om at stoppe som direktør i Foreningen af Rådgivende Ingeniører (FRI) i et opslag på Linkedin.
Efter 25 år hos FRI og 17 år i direktørstillingen stopper Henrik Garver i 2026, når hans afløser er fundet.
Når hans afløser er fundet, vil Henrik Garver starte sin egen rådgivervirksomhed - han bliver dog fortsat i branchen.
"Efter 25 fantastiske år i Foreningen af Rådgivende Ingeniører, FRI, har jeg besluttet at skifte spor. Jeg stopper som direktør, når min afløser er fundet senere i 2026. Jeg starter derefter en virksomhed, som skal være virksomhedsstrategisk rådgiver for rådgivende ingeniør- og arkitektvirksomheder, og virksomheder i og omkring det byggede miljø," skriver Henrik Garver på Linkedin.
Henrik Garver har været ansat i FRI, siden han i 2000 blev færdiguddannet cand.scient.pol.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Erhvervsorganisation har holdt flest møder med Dan Jørgensen: "De har brug for input udefra"
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser
- Ét kabel er ikke nok. Svensk socialdemokrat vil skrotte alle nye elkabler til Danmark



















