
Kommunikations- og produktionschef hos Folkemødet, Pelle Nybirk, takker af som souschef efter otte år hos Folkemødet.
Det oplyser han i et opslag på LinkedIn.
"Efter endt sygemelding stod det klart, at Foreningen Folkemødet og jeg skulle og ville hver sin vej," skriver Pelle Nybirk på LinkedIn og fortsætter:
"Jeg er glad og taknemmelig for at have været en del af rejsen med at udvikle Danmarks største demokratifestival. Stolt over arbejdet med at skabe en større, smukkere, mere overskuelig og mere professionel festival og organisation."
Pelle Nybirk har tidligere arbejdet for Oluf Høst Museet og TDC. Han er uddannet kandidat i kommunikation og medier fra Roskilde Universitet.
Læs også
Læs også
Omtalte personer
Indsigt
Ole Thybo Thomsen64 årI dag
Professor, University of Bristol, adjung. professor, Institut for Mekanik og Produktion, Aalborg Universitet, fhv. formand, Det Fri Forskningsråd
Mette Kirstine Schmidt51 år28. maj
Politisk og international chef, Brintbranchen
Frida Frost55 år28. maj
Innovationschef, DTU Vind og Energisystemer, Leder af PowerLabDK, DTU, Bestyrelsesformand for Experimentarium

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Ørsted foreslog embedsmænd stort havvindprojekt som løsning på dansk-norsk kabelkrise
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- EU-Kommissionen vil tæmme galoperende gødningspriser, inden krisen rammer vores middagsborde
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud


















