Har vi opgivet klimaet? Altinget inviterer til politisk fredagsbar

Det er en uge siden, at valget blev udskrevet, og fredag eftermiddag rammer valgkampen også Altingets gård. Fra klokken 15 inviterer vi til politisk fredagsbar med musik, podcast, debat og netværk.
Som Altinget-læser er du meget velkommen til at deltage – det er gratis, ellers kan du se med online på dette link.
Arrangementet begynder med et kort, musikalsk indslag fra den unge kunstner Aksglæde, der har ramt et stort publikum med sine varme popsange.
Sammen med en ekspert kigger vi på, hvordan klimadebatten flytter vælgere, inden klimaredaktør Simon Friis får besøg af Tommy Ahlers i en kort udgave af klimapodcasten 'Aftryk'.
Tommy Ahlers er forhenværende minister og i dag formand for den grønne tænketank Concito.
Arrangementet kulminerer med en paneldebat med fem folketingskandidater, der diskuterer, om vi egentlig har glemt klimaet i valgkampen.
Kandidaterne er:
- Linea Søgaard-Lidell, Venstre
Fhv. medlem af Europaparlamentet og medlem af Folketinget siden 2022 - Nanna Bonde, SF
Fhv. forperson for SFU, fhv. vinder af DM i Debat og folketingskandidat for SF i København. - Mads Strange, Liberal Alliance
Fhv. kandidat til Europa-Parlamentet, folketingskandidat for LA i København. - Pil Christensen, Enhedslisten
Politisk rådgiver i miljø- og klimaorganisationen Verdens Skove, medstifter af den tværpolitiske bevægelse Jordskred, kandidat for Enhedslisten i København. - Anders Storgaard, Konservative
Fhv. formand for Konservativ Ungdom, medlem af kommunalbestyrelsen på Frederiksberg siden 2021, med i den grønne trepart for Øresund og kandidat for Konservative i København.
Debatten varer til klokken 17, og derefter er der mulighed for at netværke og tale politik med andre Altinget-læsere og -lyttere indtil klokken 18.
Hvis man ikke kan deltage fysisk, kan arrangementet streames på Altingets hjemmeside.
Husk at fylde kalenderen op med Altinget arrangementer i valgkampen. Vi inviterer til politisk fredagsbar igen fredag 13. marts og fredag 20. marts.
Og så samler vi op på valget om morgenen efter valgdagen, når vi samles i Altingets gård klokken otte den 25. marts. Og du er igen inviteret.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Pengene strømmer ind, når verden brænder. Presset på EU for en energiskat vokser
- Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet
- Kæmpe datacenter kan komme til Holbæk: "Vi bør have en national snak om placering"
- Generationsskifte på Samsø: Energiakademi får ny direktør
Nyhedsoverblik

Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet

I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"

















