
Hofor har fundet deres nye direktør for forretningsområdet 'Forsyningsstrategi og Vind'. Charlotte Søndergren er fundet internt, og hun skal i sin nye stilling udvikle og sikre grøn omstilling i Danmarks største multiforsyningsselskab.
Charlotte Søndergren har siden 2014 arbejdet som planchef i Hofor, hvor hun blandt andet har arbejdet for CO2-neutral fjernvarme og bygas, ligesom hun har lavet aftaler i Hofor om geotermi, hvor man bruger jordens naturlige varme som energikilde.
Bæredygtigheden bliver også omdrejningspunktet i hendes nye stilling.
"Den nye områdedirektør skal sikre, at bæredygtighed kommer til at spille en endnu mere central rolle, og store strategiske projekter indenfor bæredygtighed får dermed topprioritet," skriver forsyningsselskabet i en pressemeddelelse.
Charlotte Søndergren er uddannet ingeniør, og hun har generelt stor erfaring i energibranchen, hvor hun arbejdede ti år som energiplanlægger hos Energinet, inden hun blev planchef i Hofor.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"
Nyhedsoverblik

I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"

Eksperter har givet gode råd til Energinet: Sådan foreslår de at løse problemerne med elnettet

Vi er nødt til at tale om elnettet

Nordjyske borgmestre, region og erhverv: Hurtigere udbygning af elnettet skal med i nyt regeringsgrundlag





















