Ny rapport: Det går for langsomt med energirenoveringer

29. januar 2018 kl. 02.45
Vi synes, at energibesparelser skal spille en større rolle i energipolitikken, og det tager vi med ind til forhandlingsbordet.
Mikkel Dencker (DF)
Energiordfører
Der bør skrues op for energirenoveringerne af de danske hjem. Der er et stort potentiale, og et reelt reduceret energiforbrug vil medvirke til, at det bliver lettere og billigere at realisere omstillingen til et CO2-neutralt energisystem.
Fakta
Analysen af bygningers rolle i energisystemet viser blandt andet følgende:
- Besparelser i husholdningernes energiforbrug er i stort omfang blevet opvejet af øget arealforbrug og komfort samt stigende befolkning.
- Det vil – uden medregning af værdien af forbedret indeklima, komfort osv. – være samfundsøkonomisk fordelagtigt at foretage energirenoveringer i eksisterende bygninger indtil varmeforbruget er sænket med ca. 40 procent som gennemsnit for boligmassen.
- Volumenmæssigt er energisparepotentialet størst i parcelhuse og etageboliger opført før 1930 samt i parcelhuse opført i 1960’erne og 70’erne.
- Takten i reduktion af varmeforbruget skal øges frem mod 2050 for at bidrage til klimamålene.
- Der kan med fordel indføres et langsigtet mål for energi- effektivitet, som skal sigte mod en besparelse på 30-50 % frem mod 2050.
- Livscyklusbetragtninger, ikke-energirelaterede fordele og overvejelser over størrelsen af boligerne kan med fordel indgå i vurderingen af bygningers bidrag til den grønne omstilling.
- Både det offentlige og forsyningsselskaberne kan komme mere i spil i forhold til at fremme energirenovering.
Kilde: "Energirenovering af den private boligmasse" af Concito for Readania
Det er den overordnede konklusion i en ny rapport, som tænketanken Concito har udarbejdet for Realdania.
Rapporten kortlægger, hvordan energirenovering af boligmassen har udviklet sig siden 2011 og indeholder også forslag til, hvilke veje man kan gå for at få skruet op for indsatsen.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Energi og Forsyning fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Dyr strøm er ved at splitte Norden ad
- Martin Rossen om vejen fra Statsministeriet til EU: Magt er noget andet i Bruxelles


















