
Johannes P. Bøggild stopper som leder for offentlige anliggender i Ørsted efter næsten fem år i energiselskabet.
Det oplyser Bøggild i et opslag på LinkedIn.
”Det er med en portion vemod, jeg forlader Ørsted, men jeg er fyldt med glæde over alt, jeg har haft mulighed for at bidrage til med dygtige kollegaer, som jeg kommer til at savne,” lyder det fra Johannes P. Bøggild på LinkedIn.
Bøggild blev ansat i Ørsted dengang virksomheden hed DONG og har siden arbejdet med både Ørsteds globale positionering og det politiske arbejde i Danmark.
"Længe har jeg ønsket, at Ørsteds arbejde med Public Affairs og Regulatory Affairs i Danmark skulle organiseres anderledes. De ændringer kommer endelig. Det er godt. Fremover bliver det dog uden mig, da jeg har valgt at indgå en fratrædelsesaftale," skriver han og tilføjer:
"Selv om jeg går, så går klimaudfordringen desværre ingen steder, og der er brug for den rigtige organisering i Ørsted til den opgave. Kabalen skulle løses. Jeg håber inderligt, at mine efterfølgere kan fortsætte udviklingen succesfuldt."
Uvist hvad der nu skal ske
Selv fremhæver Bøggild sin deltagelse i et FN-møde i New York 2019, hvor daværende CEO Henrik Poulsen talte om klimaforandringer og havvind i selskab med Macron, Merkel, Erdogan og Thunberg som et af højdepunkterne fra tiden i Ørsted.
Derudover fremhæver han det nyligt afholdte møde i Esbjerg, der sikrede Danmark en speciel rolle i skaleringen og udbredelsen af havvind, der med Bøggilds egne ord er ”godt for klimaet, beskæftigelsen, og i stigende grad også for forsyningssikkerheden.”
Ifølge Bøggild venter der en tiltrængt sommerferie med familien, og hvad fremtiden bringer er endnu uvist.
- Alternativets nye grønne håb: “Det er sådan lidt 2008 at tale om at løse klimakrisen. Det kan man ikke”
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Handler krigen i Iran om energi?
- Energikæmpe med appel til ny regering: Udfas alle gasfyr senest i 2035
Nyhedsoverblik

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu

EU vil beskytte udvalgte industrier mod kinesisk og amerikansk dominans. Nu skal biler og vindmøller være "Made in Europe"





















