Pengene vil fosse ud af danskernes pengepunge – særlige grupper rammes ekstra hårdt af energikrisen

10. oktober 2022 kl. 18.30
Er du et pensionistpar uden nogen stor indtægt? Og bor du i en stor landejendom med mange kvadratmeter at varme op? Som endda bliver varmet op ved hjælp af et gasfyr?
Så tilhører du en gruppe, der bliver ramt særdeles hårdt på pengepungen på grund af de høje energipriser.
Det fortæller Kristian Poulsen, chefkonsulent og energianalytiker i Green Power Denmark.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Energi og Forsyning fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg


















