Støttepartier vil slås for penge til psykiatri og arvesager fra satspuljen

Et finanslovsudspil uden de store overraskelser på sundhedsområdet, men med et pænt løft, hvis man vel at mærke medregner den aftale, regeringen allerede har indgået om regionernes økonomi.
Det præsenterede finansminister Nicolai Wammen (S) onsdag på et pressemøde.
"Med det her udspil siger vi, at sundhedsområdet er noget af det, der er allervigtigst for regeringen. Og det er, fordi vi kan se, at det også er noget af det, der er allervigtigst for danskerne," sagde Wammen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen
- Alternativets nye grønne håb: “Det er sådan lidt 2008 at tale om at løse klimakrisen. Det kan man ikke”
- Energikrisen kradser og udstiller Europas sårbarhed: "Det burde jo være et wakeupcall til alle"
- Topøkonom advarer mod hurtige ”lappeløsninger” på høje benzinpriser
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
Nyhedsoverblik
Europæisk energi(u)afhængighed

Ny energikrise får europæiske ledere til at kræve grønne forringelser

Sverige truer med at kappe energikabler til Danmark

Dan Jørgensen blev overhalet af virkeligheden inden stort udspil. Nu presser lande på for billigere strøm her og nu

EU vil beskytte udvalgte industrier mod kinesisk og amerikansk dominans. Nu skal biler og vindmøller være "Made in Europe"



















