Bliv abonnent
Annonce

Regeringen er på vej mod at sænke niveauet for ulandsbistanden

Socialdemokratiet fortsætter VLAK-regeringens linje og bruger 0,7 procent af bruttonationalindkomsten på udviklingsbistand. 
Socialdemokratiet fortsætter VLAK-regeringens linje og bruger 0,7 procent af bruttonationalindkomsten på udviklingsbistand. Foto: Clara Ahrens Poulsen/Ritzau Scanpix

Da Thorning-regeringen stoppede, var bistanden på omkring 0,85 procent af BNI. Og vi har prøvet at minde Socialdemokratiet om, at målsætningen for den tidligere socialdemokratisk ledede regering var, at vi skulle helt op på 1 procent af BNI.

Christian Juhl
Udviklingsordfører, Enhedslisten
Fakta
Sådan er grafen lavet
Altinget har lavet beregningen på baggrund af Udenrigsministeriets foreløbige tal for udviklingsbistand givet i 2018 og Finansministeriets foreløbige udregning af det danske BNI for 2018. Derfra har vi udregnet, hvor stor en procentdel udviklingsbistanden udgør af den samlede BNI.  

Niveauet for det danske bidrag til verdens fattigste og mest skrøbelige stater bliver ved med at falde også med en S-regering. 

Sådan ser det i hvert fald ud, når man ser på, hvor meget regeringen regner med at bruge på udviklingsbistand.

I regeringens finanslovsudspil er der afsat 0,7 procent af bruttonationalindkomsten (BNI) til udviklingsbistand. 

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik






Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026