Solceller og elbiler kan sikre Danmark mod at gå i sort

19. august 2025 kl. 05.00
Danmark kan reducere sin samfundsmæssige sårbarhed ved at sørge for, at solcellerne på 150.000 danske bygninger sammen med batterierne i 450.000 elbiler kan mobiliseres i tilfælde af et større nedbrud i den centrale elforsyning.
Det vurderer Jesper Florin, leder af Resilienscenter Danmark, der er en privat forsknings- og teknologiorganisation.
”Central energiforsyning svækker vores resiliens. Decentral forsyning styrker vores resiliens. Det er indlysende. Teknologisk set er det muligt at bruge den decentrale solcelle- og batterikapacitet i tilfælde af en større strømafbrydelse. Om det skal Resilienscenter Danmarkske i virkeligheden, er et politisk spørgsmål,” siger han til Mandag Morgen.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Energi og Forsyning kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Erhvervsorganisation har holdt flest møder med Dan Jørgensen: "De har brug for input udefra"
- Synergi: Krigen i Iran minder os om, at vi stadig overser det vigtigste værktøj mod energikriser
- Ét kabel er ikke nok. Svensk socialdemokrat vil skrotte alle nye elkabler til Danmark



















