Støtten til biogas eksploderet på få år

Indtil nu har man sagt, at alle, der laver biogasanlæg, kan få støtte dertil, og det har været fint og en god ordning, fordi vi virkelig havde brug for at få sat skub i udbygningen af biogasanlæg, og det har vi haft succes med, men nu begynder vi at styre det mere.
Thomas Danielsen
Energiordfører, Venstre
Vi mener, at biogas også i fremtiden skal være en vigtig del af den danske energiforsyning.
Jakob Ellemann-Jensen (V)
Miljø- og fødevareminister
Staten måtte sidste år gøre et dybt greb i lommen for at finansiere biogas.
I 2017 blev der givet cirka 1,35 milliarder kroner i offentlig støtte til anvendelsen af biogas, og det er omkring dobbelt så meget som bare to år før, viser et svar fra energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt til miljø- og fødevareudvalget.
Støttens himmelflugt har da også fået regeringen til at foreslå en opbremsning i sit energiudspil, så nye anlæg fra 2020 og frem ikke kan få den nuværende form for støtte.
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- JP/Politikens Hus indstifter ny demokratipris
- Dyr strøm er ved at splitte Norden ad
- Martin Rossen om vejen fra Statsministeriet til EU: Magt er noget andet i Bruxelles


















