V om færre midler til grøn forskning: Hvor vil S finde pengene til området?

Forskning og udvikling er et af de centrale punkter i de igangværende energiforhandlinger.
Dermed også både størrelsen på og kilden til de midler, der skal bruges på at udvikle og forbedre grønne teknologier. Ved afslutningsdebatten i Folketinget onsdag fandt diskussionen også sted uden for forhandlingslokalerne, da Socialdemokratiets miljøordfører, Christian Rabjerg Madsen, spurgte Venstres politiske ordfører, Britt Bager, om emnet.
Det skete med udgangspunkt i regeringens energiudspil, hvor den har foreslået at hæve midlerne til energiforskning gennem EUDP og Innovationsfonden til 580 millioner kroner i 2020. En graf viser, at det er en betydelig forøgelse i forhold til 2016.
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Energi og Forsyning fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt

Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
Morten Messerschmidt spørger Magnus HeunickeHvilken rolle spiller lokale naboers tryghed og trivsel i den grønne omstilling?Besvaret
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Rossens tavle styrede genrejsningen af Socialdemokratiet. Nu skal den sikre Dan Jørgensen succes i Bruxelles
- Her er de nye regeringsudvalg


















