Bliv abonnent
Annonce
Om  
Anders Dyrelund

Vinderen af årets fjernvarmepris er fundet

30. oktober 2022 kl. 15.00

Dette års modtager af Dansk Fjernvarmes fjernvarmepris er Anders Dyrelund, markedschef i Rambøll. Han vandt prisen på Dansk Fjernvarmes landsmøde, hvor 1000 deltagere afgav deres stemmer.

Det skriver Dansk Fjernvarme i en pressemeddelelse.

Anders Dyrelund blevet nomineret til prisen på grund af sit mangeårige arbejde med at fremme fjernvarmen i ind- og udland. Han var blandt andet med til at udarbejde de første varmeplaner for 40 år siden.

"Det er velfortjent og en erkendelse af det mangeårige arbejde, Anders Dyrelund har lagt i fjernvarmens interesse. På den måde er han en eksponent for alle de ildsjæle rundt om i Danmark, der arbejder målrettet for den grønne omstilling," lyder det fra Jesper Frost Rasmussen, formand i Dansk Fjernvarme.

Udover Anders Dyrelund var Vestforbrænding og samarbejdet mellem Gelsted Fjernvarme og Carl Hansen & Søn blandt de nominerede til prisen.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik






Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026