Om
Christoffer Lehmann
Martin Lidegaard
Christoffer Lehmann
Martin LidegaardLidegaard ansætter særlig rådgiver

5. juni 2026 kl. 13.12
Den nytiltrådte erhvervs- og konkurrencekraftsminister, Martin Lidegaard (R), har ansat Christoffer Lehmann som ny særlig rådgiver.
Det oplyser Erhvervsministeriet i en pressemeddelelse.
"At få lov at bistå ministeren, der har ansvaret for dansk erhvervslivs rammevilkår og konkurrencekraft er et privilegie. Jeg har sammen med Martin (Lidegaard, red.) og Radikale arbejdet for det her, dag ind og dag ud, i fire år," lyder det fra Christoffer Lehmann til Altinget:
Vil du læse artiklen?
Du får politiske nyheder om Energi og Forsyning fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Energi og Forsyning
Indsigt
Udvalget spørger Samira NawaKan atomdrevne skibe anløbe danske havne efter gældende ret?
Udvalget spørger Samira NawaHvordan sikrer regeringen, at Norge og Sverige ikke afvikler elforbindelserne til Danmark?
Udvalget spørger Peter HummelgaardHvilke initiativer er aftalt eller vedtaget under SVM-regeringen?
- B 2 Nedsættelse af de danske afgifter og moms på benzin og diesel (Skatteministeriet)Fremsat
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Samira Nawa har kaldt slingrekurs om gasfyr ”dybt uansvarlig”. Men det nye regeringsgrundlag retter ikke op på den
- Dette fortryder Lars Aagaard mest
- Kære Samira Nawa. Her er det vigtigste sted at starte efter SVM-regeringens klimafiasko
- Her er alle partiernes nye energi- og forsyningsordførere
- Folkemødeguide: Disse energi- og forsyningsdebatter må du ikke misse



















