Heino Knudsen
Trine Birk AndersenHåndboldforbund henter toppolitiker til direktørpost

Der skal findes ny kaptajn til roret hos Region Sjælland.
Regionrådsformand Heino Knudsen (S) forlader nemlig politik for i stedet blive direktør for DanskHåndbold – tidligere Dansk Håndboldforbund.
Det oplyser organisationen i en pressemeddelelse.
"Jeg glæder mig helt vildt. Det arbejde jeg skal i gang med er alt, hvad jeg drømmer om og kunne håbe på. Der er ingen tvivl om, at jeg bærer mange gode erfaringer med mig fra min tid i regionen, men jeg ved også, at jeg har noget at lære," udtaler den nye direktør.
Knudsen har stået i spidsen for Region Sjælland siden januar 2018. Sidste år meldte han sit kandidatur til Folketinget, hvilket han nu også frasiger sig.
Heino Knudsen har første dag i direktørstolen tirsdag 1. oktober. Partierne bag konstitueringsaftalen i Region Sjælland peger på Trine Birk Andersen (S) som kandidat til rådsformandsposten.
Omtalte personer
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur
- Her er idrætsaktørernes ønsker til en ny regering: "Vi aner ikke, om vi er købt eller solgt"
- Her er ni vigtige politiske debatter på Idrætsmødet
- Debatten om mistrivsel i skolerne overser en oplagt kur: Foreningslivets frirum



















