Bliv abonnent
Annonce
Om  
Søren Zibron Geertsen

Astralis hyrer første danske træner til kvindeholdet

Søren ”Zibron” Geertsen er ny dansk træner for det kvindelige Astralis hold.
Søren ”Zibron” Geertsen er ny dansk træner for det kvindelige Astralis hold.Foto: Astralis
9. februar 2023 kl. 14.38

For første gang nogensinde får Astralis’ kvindelige Counter-Strike hold en dansk træner, der skal lede holdet.

Der er tale om Søren ”Zibron” Geertsen, som gennem mange år har været en aktiv spiller i blandt andet Danske Dream og Atlantic.

Det skriver Astralis i en pressemeddelelse.

”Jeg er selvfølgelig glad for at få muligheden for at arbejde sammen med Kasper og organisationen omkring det jeg opfatter som et ambitiøst set-up omkring kvindeholdet. Et succesfuldt team opstår gennem gensidig anerkendelse og det synes jeg allerede vi har opnået på holdet. Det er fedt at blive en del af Astralis og jeg glæder mig meget til arbejdet med holdet og menneskerne i organisationen bag,” fortæller han.

Sportsdirektør, Kasper Hvidt, kommenterer på valget af den danske træner:

”Vi har en kerne af rigtig dygtige spillere og har store ambitioner med vores kvindehold. Vi har derfor prioriteret at få en dansk træner ind, som vi kan arbejde tættere sammen med i forhold til optimering af både træning og dagligdag,” fortæller han og tilføjer:

”Søren var et af flere emner, men efter vores indledende samtaler, blev det hurtigt klart at hans struktur og tilgang til Counter-Strike ligger helt på linje med vores tanker om udvikling af holdet.”

Søren Zibron Geertsen har i forvejen arbejdet med holdet og flere af de individuelle spillere løbende. Han tiltræder med omgående virkning.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026