Brøndbys direktør skifter til DBU

19. december 2025 kl. 11.51
DBU ansætter Ole Palmå som kommerciel direktør.
Det skriver bold.dk.
Dermed er Ole Palmå også færdig som administrerende direktør for Brøndby. Han har været direktør for klubben siden 2019, men en del af klubben i mere end 16 år. Tidligere har han arbejdet for FC Nordsjælland og som salgschef i Carlsberg.
“Der er intet som fodbold, der forener danskerne, og jeg glæder mig til at fortsætte arbejdet i og omkring dén passion,” siger Ole Palmå.
Brøndby har endnu ikke annonceret, hvem der overtager posten som administrerende direktør. Ole Palmå tiltræder som kommerciel direktør i DBU fra årsskiftet.
Læs også
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur
- Her er idrætsaktørernes ønsker til en ny regering: "Vi aner ikke, om vi er købt eller solgt"
- Ugens profil: Idrættens demokrati er udfordret på alle niveauer. Men truslen er for vigtig til at overlade den til politikerne
- Her er kommentarskribenterne på Altinget Idræt
- Debatten om mistrivsel i skolerne overser en oplagt kur: Foreningslivets frirum














