EL-ordfører vil gøre op med idrættens tætte forbindelser til spilindustrien: “Det er en underlig konstruktion”

14. oktober 2022 kl. 04.00
Danske idrætsaktører skal ikke være afhængige af midler fra spilindustrien.
Sådan lyder meldingen fra Enhedslistens idrætsordfører, Søren Søndergaard (EL), der mener, at dansk idræt på sigt helt skal afkobles fra spilindustrien.
“Der skal sikres finansiering til idræt, og det skal på sigt gøres uafhængigt af folks spillelyst. Så kan vi samtidig tage en diskussion om, hvordan vi begrænser den del af spillemarkedet, der appellerer for meget til dem, der bliver besatte af at spille,” siger han.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Idræt kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Idræt
Indsigt

Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardHvordan har hooligan-registret fungeret?Besvaret
Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardEr ministeren indstillet på at justere udkast til lovforslag om styrket indsats mod fodbolduroligheder?Besvaret
Karsten Hønge spørger Lars Løkke RasmussenHvorfor stopper det danske bidrag til vaccineforskning gennem International AIDS Vaccine Initiative (IAVI)?Besvaret
- Sport har rustet hende til et liv i politik: “Du skal tabe helt ufattelig mange gange, før du når til en sejr”
- "Gået helt i stå": Dansk Skoleidræt ser nu konsekvens af skrottet krav til bevægelse
- Ugens profil: Det er ikke Christiansborgs opgave at skabe en bæredygtig idræt
- Fritidssamrådet: Længe ventet lov kan skabe mere bureaukrati for foreninger












