Bliv abonnent
Annonce

Kampvalg i DIF: Derfor vil Hans Natorp være formand

Foto: DIF
18. juni 2021 kl. 09.45

Lørdag kan tilværelsen som DIF-næstformand og selvstændig strategikonsulent bliver byttet ud med en plads for bordenden i Danmarks Idrætsforbund for 56-årige Hans Natorp.

Her skal han nemlig i kampvalg med den anden næstformand i DIF, Thomas Bach, om formandsposten i én af Danmarks tungeste civilsamfundsorganisationer. Og vinder Natorp valget, er han ikke i tvivl om, hvad han vil sætte fokus på.

"Vi skal væk fra det her med, at DIF er over specialforbundene og skal presse noget ned fra oven. DIF er specialforbundene. Det er helt afgørende," siger Hans Natorp.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026