
John Wagner
Politisk kommentator og bestyrelsesmedlem, fhv. generalsekretær, Konservative (1988-1992)
"Det kan gå op. Det kan gå ned. Det skal nok gå", sagde Poul Schlüter ved afslutningen på et lidt deprimerende konservativt landsrådsmøde i 1993, hvor det knagede gevaldigt i både KV-regeringen og i partiet, der var lammet af Tamil-sagen og stod svagt i meningsmålinger.
Ved kommunalvalget tirsdag gik det både op og ned for Det Konservative Folkeparti. Overraskende markant op med antallet af konservative borgmestre. Forventet ned med antallet af stemmer på partiet, "men ikke så meget, så det gør noget", for at citere en anden af Schlüters oneliners.
For Mona Juul kan tirsdagens kommunalvalg blive præcis det afsæt, hun må have drømt om at få frem mod det kommende folketingsvalg.
Indsigt

Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardHvordan har hooligan-registret fungeret?Besvaret
Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardEr ministeren indstillet på at justere udkast til lovforslag om styrket indsats mod fodbolduroligheder?Besvaret
Karsten Hønge spørger Lars Løkke RasmussenHvorfor stopper det danske bidrag til vaccineforskning gennem International AIDS Vaccine Initiative (IAVI)?Besvaret
- Sport har rustet hende til et liv i politik: “Du skal tabe helt ufattelig mange gange, før du når til en sejr”
- "Gået helt i stå": Dansk Skoleidræt ser nu konsekvens af skrottet krav til bevægelse
- Ugens profil: Det er ikke Christiansborgs opgave at skabe en bæredygtig idræt
- Fritidssamrådet: Længe ventet lov kan skabe mere bureaukrati for foreninger













