Bliv abonnent
Annonce
Kommentar af 
Esben Danielsen

Kulturlivet mangler stærke lokale mødesteder – men løsningen findes i sportshaller

Det handler ikke om at bygge en masse nye rammer, men om en nytænkning af eksisterende rammer og plads til at arbejde med kulturen sammen, skriver Esben Danielsen.
Det handler ikke om at bygge en masse nye rammer, men om en nytænkning af eksisterende rammer og plads til at arbejde med kulturen sammen, skriver Esben Danielsen.Foto: Marie Ravn/Ritzau Scanpix
26. november 2025 kl. 02.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Enhver kommune med respekt for sig selv har en tydelig plan for udviklingen af kunstgræsbaner de næste ti år frem og et klart overblik over brug og stand af idrætshallerne i lokalområdet.

Men når vi fokuserer på mødesteder, hvor man selv kan være kulturelt aktiv, står det oftest noget mere lunkent til. Ja, faktisk er der de fleste steder slet ikke overblik over hvilke faciliteter, der egentlig er, og hvordan de bliver brugt.

Spørg eksempelvis dig selv: "Hvor er fritidsøvelokalerne i mit lokalområde?". Det er et spørgsmål man mange steder har svært ved at få svar på. Men padelbanerne kan du sagtens finde.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026