Bliv abonnent
Annonce

Mogens Jensen har ét altoverskyggende mål, hvis han får lov til at skrive en ny regerings kulturpolitik 

Mogens Jensen kalder kulturministerposten for sit "ønskejob". 
Mogens Jensen kalder kulturministerposten for sit "ønskejob". Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
13. marts 2026 kl. 05.00

Der skal sættes ekstra politisk kraft bag ambitionerne om at fjerne barriererne for de målgrupper, som i dag står udenfor kultur- og foreningslivets fællesskaber.  

Sådan siger S-ordfører Mogens Jensen, da Altinget møder ham i Herning midt i valgkampen og spørger, hvad Socialdemokratiet vil med området, hvis partiet igen får regeringsansvar.

“Vi skal bryde muren ned til dem, som ikke bruger kulturen. Jeg har selv oplevet, hvordan kultur giver så stor glæde og mening i livet. Det skal alle have mulighed for at opleve,” siger han.  

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026