
Kvindefodbold på fuldtid.
Sådan beskriver Amalie Bremer sit jobskifte på LinkedIn.
I det nye år tiltræder hun nemlig som kommunikationschef i Kvindedivionsforeningen, efter at have været tilknyttet som konsulent siden oktober.
Amalie Bremer har tidligere været radiovært på Radio 4. Derudover beskæftiger hun sig professionelt med kvindefodbold som en del af DBU's taskforce for udvikling af pige- og kvindefodbold, og som stifter af kvindelandsholdets fanklub.
Hun udgav tidligere på året bogen 'Kvindefodboldens stjerner og legender'.
I Kvindedivisionsforeningen får Amalie Bremer ansvaret for kommunikationen i den interesseorganisation, der repræsenterer fodboldklubberne i de øverste tre rækker i Danmarksturneringen i kvindefodbold.
"Jeg er ret sikker på, at 2025 bliver et definerende år for kvindefodbold i Danmark, og det glæder jeg mig til, sammen med klubberne, at kanonere alvorligt langt ud over rampen," skriver Amalie Bremer på LinkedIn.
Hun tiltræder sin nye stilling 6. januar 2025.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Generalsekretær: Foreningslivet er ikke nostalgi og kulturarv. Det er samfundskritisk infrastruktur
- Her er idrætsaktørernes ønsker til en ny regering: "Vi aner ikke, om vi er købt eller solgt"
- Her er ni vigtige politiske debatter på Idrætsmødet
- Debatten om mistrivsel i skolerne overser en oplagt kur: Foreningslivets frirum


















