Regeringen forsinket med endnu en evaluering: ”Jeg kan slet ikke forstå, hvordan de kan slippe afsted med det”

12. september 2024 kl. 05.00
I 2022 skulle Skatteministeriet have evalueret, om midlerne fra millionpuljer til lokale idrætsforeninger uddeles efter hensigten.
Men den evaluering har partierne bag den politiske aftale stadig ikke set skyggen af, selv om midlerne også er blevet uddelt i 2023 og 2024, og at regeringen i sit finanslovsudspil foreslår at forlænge puljerne frem til 2028.
Det vækker kritik fra idrætsordfører, Pia Kjærsgaard, fra Dansk Folkeparti, der er en del af aftalen:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Idræt kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Idræt
Indsigt

Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardHvordan har hooligan-registret fungeret?Besvaret
Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardEr ministeren indstillet på at justere udkast til lovforslag om styrket indsats mod fodbolduroligheder?Besvaret
Karsten Hønge spørger Lars Løkke RasmussenHvorfor stopper det danske bidrag til vaccineforskning gennem International AIDS Vaccine Initiative (IAVI)?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Her er de nye regeringsudvalg















