Velkommen til Altinget Idræt

Kære læser,
I dag lancerer Altinget sit nichemedie nummer 26, når Altinget Idræt går i luften.
Det nye medie betyder ikke, at vi pludselig skal til at skrive om transferrygter og den seneste VAR-skandale. For vi dækker ikke kampen på banen. Vi dækker kampen mellem beslutningstagerne.
Altinget Idræt vil med gennemarbejdede nyheder, analyser og debat afdække magtkampe mellem idrættens aktører og sikre dig overblik over de vigtigste idrætspolitiskesager på Christiansborg.
Vi går i luften med en podcast, som sendes live onsdag morgen klokken 9 – og som selvfølgelig også kan høres senere. Her vil vores ny idrætsredaktør sammen med to gæster dykke ned i nogle af de store politiske dagsordener, der præger sportens verden lige nu, ikke mindst spørgsmålet om boykot af VM i fodbold i Qatar.
I dagens nyhedsbrev kan du læse om uroen i Dansk Svømmeunion og kritik af regeringens genåbningsplan for idrætten. Og så vil en spiller fra curlinglandsholdet have politikerne til at gentænke støttemodellen for dansk idræt.
De kommende uger vil vi følge debatten om VM i Qatar, ligesom du vil få en grundig dækning af valgkampen op til Danmarks Idrætsforbunds årsmøde 19. Juni.
Altinget Idræt vil gå kritisk til alle aktører, men vi giver også plads til konstruktive historier og stemmer, der bidrager med tvivl, nuancer og perspektiv.
Og vil vi rigtig gerne høre fra dig. Så har du ris, ros eller forslag til historier, er du altid velkommen til at tage fat i redaktør Rasmus Løppenthin på rl@altinget.dk.
God Læselyst
Jakob Nielsen
Ansvarshavende chefredaktør, Altinget
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt

Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardHvordan har hooligan-registret fungeret?Besvaret
Theresa Scavenius spørger Peter HummelgaardEr ministeren indstillet på at justere udkast til lovforslag om styrket indsats mod fodbolduroligheder?Besvaret
Karsten Hønge spørger Lars Løkke RasmussenHvorfor stopper det danske bidrag til vaccineforskning gennem International AIDS Vaccine Initiative (IAVI)?Besvaret
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Her er de nye regeringsudvalg















