Bliv abonnent
Annonce

Nyudnævnelser hos Rambøll

30. januar 2015 kl. 11.23

Pierre Brøndum (55) er pr. 1. januar udnævnt til senior projektchef. Han er uddannet ingeniør og kom til Rambøll Energi i 2012 fra en stilling som afdelingsleder i DONG Energy. Pierre Brøndum har sine spidskompetencer inden for projektledelse, herunder planlægning, kontrahering og idriftsættelse. Pt. kommer hans kompetencer i spil på Køge Pumpe- og Vekslerstation og i forbindelse med fjernvarmeudbygning i Lyngby.

Akademiingeniør Jens Larsen (52) er udnævnt til chefkonsulent. Han kom til Rambøll Energi i 2005 fra en stilling som byggeleder i COWI. Jens Larsen er ekspert i projektplanlægning, tilbudsgivning, ressourceoptimering, grænseflade-koordinering og tidsplanlægning.

Jeppe Hastrup (61) er udnævnt til chefkonsulent. Han er uddannet civilingeniør, ph.d., og kom til Rambøll Energi i 1983. Jeppe Hastrups ekspertise ligger inden for hydraulik, trykstødsanalyser og procesregulering.

Dennis Fisker (42) er udnævnt til senior projektchef. Han er uddannet civilingeniør og har en baggrund i den danske kraftværkssektor hos Energi E2 og DONG Energy. Dennis Fisker er ekspert i projektledelse i kraftværkssektoren og har et indgående kendskab til termodynamisk modellering, procesudlægning og driftsoptimering. Pt. er han bl.a. projektleder på TriGen Oxyfuel projektet.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026