
Foto: Asger Ladefoged/Ritzau Scanpix
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Med et hurtigt blik på den danske konventionelle industriproduktion af svin kan man godt se, at der er nogle udfordringer.
Den rutinemæssige halekupering, som 95 procent af svinene bliver udsat for, er ulovlig. Der findes overtrædelser af dyrevelfærdsloven på knap hver tredje svinebesætning, og det er ikke engang, fordi der er mange kontrolbesøg.
Søerne er avlet på ekstrem vis, og slagtesvin får stort set ingen plads at leve på. Vi har efterhånden både hørt om dette og har fået sat billeder på det.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
- S, R og M kan begå det største vælgerbedrag i nyere tid
- Alternativets nye grønne håb: “Det er sådan lidt 2008 at tale om at løse klimakrisen. Det kan man ikke”
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
- Concito: Nye EU-klimamål kalder på stærkere regulering af landbruget
- Handler krigen i Iran om energi?













