
Som direktør for Novozymes, stod Ester Baiget i spidsen for en af Danmarkshistoriens største fusioner, da de to C25-virksomheder, Novozymes og Chr. Hansen, i starten af 2024 blev til én under navnet Novonesis.
Og det er netop sit lederskab under fusionen Ester Baiget blev hyldet for, ved uddelingen af PwC's pris "Årets Erhvervsprofil", som i år gik til Novonesis-chefen.
Det oplyser PwC i en pressemeddelelse.
Spanske Ester Baiget har en baggrund som kemi-ingeniør hos Dow Industrial Solutions.
Efter 25 år i Dow, hvoraf de sidste tre var som Business President, tiltrådte Ester Baiget som administrerende direktør i Novozymes i 2020.
Hun står i dag i spidsen for over 10.000 medarbejdere, og Novonesis har under Ester Baiget's ledelse opnået en samlet omsætning på 27 milliarder, hvilket gør virksomheden til en af verdens førende inden for biosolutions.
"Hun har formået at samle folk om et fælles formål og udvist diplomatiske evner, der har sikret et stærkt samarbejde og effektiv interessenthåndtering," lyder det fra juryen.
Juryen fremhæver desuden Ester Baiget's rolle i klimadebatten, hvor hun som forperson for 100 danske virksomhedsledere, forud for COP28 sendte et åbent brev til regeringscheferne, med en opfordring til at støtte den grønne omstilling.
Årets Erhvervsprofil uddeles årligt til en person, en samlet direktion eller bestyrelse, der har gjort en tydelig positiv forskel for dansk erhvervsliv.
I 2023 modtog administrerende direktør i Danfoss, Kim Fausing, prisen.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”














