Klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) er udnævnt som formand for Det Internationale Energiagenturs nye globale energikommission.
Det fremgår af en pressemeddelelse udsendt af Jørgensens ministerium.
Med Dan Jørgensen som formand får Danmark en hovedrolle i Det Internationale Energiagenturs (IEA) nye globale kommission ’Our Inclusive Energy Future: The Global Commission on People-Centred Clean Energy Transitions.’
Den nye kommission skal dels være med til at sikre, at den grønne omstilling bliver ført ud i livet, men også at den bliver socialt retfærdig globalt set.
”Det er helt centralt for regeringen, at omstillingen til vedvarende energi sker socialt balanceret, og sikrer, at hele verden kan deltage aktivt i den grønne transformation. Jeg håber, at IEA’s nye kommission kan styrke det fokus, så flere lande kommer til at levere flere reduktioner i de kommende år. Det er nødvendigt, hvis vi skal nå ambitionerne i Paris-aftalen”, siger klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen.
Sociale udfordringer
Kommissionens opgave bliver at identificere og undersøge de vigtigste økonomiske og sociale udfordringer, som den grønne omstilling medfører og komme med løsningsforslag på dilemmaerne.
Det drejer sig blandt andet om udfordringer omkring økonomisk rimelighed, grønne jobs og vækst, inklusion, adfærd og befolkningernes deltagelse i den grønne omstilling.
”Danmark har allerede vist betydelig global lederskab inden for dette emne, og derfor er jeg glad og beæret over, at statsminister Mette Frederiksen har sagt ja til at være protektor for kommissionen og klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen til at være formand”, siger Fatih Birol, administrerende direktør for Det Internationale Energiagentur.
Kommissionen vil bestå af 20-25 personer, herunder ministre og direktører fra internationale organisationer.
I efteråret skal kommissionens arbejde munde ud i konkrete politikanbefalinger forud for COP26, der afholdes i november.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud
- Kristian Thulesen Dahl: Jo mere fleksibilitet vi kan skabe lokalt, jo bedre fungerer energisystemet














