Dan Jørgensen hyrer Sass’ tidligere rådgiver

Peter Strauss Jørgensen bliver særlig rådgiver for klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S).
Det oplyser ministeren til Altinget.
Ifølge Dan Jørgensen kommer Peter Strauss Jørgensen til at passe godt ind i ministeriet.
”Peter er en kompetent, kreativt tænkende ildsjæl med stor erfaring fra det politiske maskinrum. Egenskaber, der også bliver vigtige i arbejdet med at indfri regeringens ambitiøse klimamål,” siger klimaministeren, der også får fast plads i regeringens økonomiudvalg.
Født 10. maj 1982, Løgstør
Partner og seniorrådgiver, Borgen Communication & Public Affairs
Han har været særlig rådgiver for tidligere erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen, rådgiver for Socialdemokratiets ledelse på Christiansborg, politisk rådgiver for tidligere forbundsformand i 3F Poul Erik Skov Christensen og seniorrådgiver i kommunikationsbureauet Advice.
Uddannet BA i statskundskab fra Københavns Universitet.
Gift med Ane Halsboe-Jørgensen.
Peter Strauss er hentet fra Borgen Communication & Public Affairs, hvor han er partner og seniorrådgiver. Tilværelsen med at være med på det socialdemokratiske hold er dog ingenlunde ny for ham.
Allerede i studietiden fik DSU’eren Peter Strauss Jørgensen job for Socialdemokratiet i Folketinget, og efter en periode som politisk rådgiver for tidligere forbundsformand i 3F Poul Erik Christensen blev han særlig rådgiver for daværende erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S).
På privatfronten er den nye rådgiver for klimaministeren gift med uddannelses- og forskningsminister Ane Halbsoe-Jørgensen (S).
Med ansættelsen af Peter Strauss Jørgensen er hele den socialdemokratiske regerings rådgiverhold ved at være på plads. Du kan få overblikket over alle de nye særlige rådgivere her.
Omtalte personer
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Lars Aagaard ville have dem til at undersøge "dramatisk" havstrøms-kollaps. Nu frygter klimaforskere, at projektet løber ud i sandet
- Kun Aalborg Portland vandt milliardudbud: "Nu bliver det endnu sværere at nå 2030-målet"
- Millionbevilling fra Novo-fond samler støv i Ministeriet for Grøn Trepart. Aktør kalder det ”dybt problematisk”
- Der er brug for et opgør med forestillingen om, at alle og enhver kan forlange at blive tilsluttet elnettet
- Generationsskifte på Samsø: Energiakademi får ny direktør











