Dansk Energi finder ny chefkonsulent til public affairs i erhvervs- og interesseorganisation for energiselskaber i Danmark.
Valget er faldet på Ruben Kidde, der senest kommer fra en stilling gennem fire år som chefkonsulent og presseansvarlig hos brancheforeningen Danish venture capital and private equity association (DVCA).
Det skriver Dansk Energi i en pressemeddelelse.
"Jeg har valgt Dansk Energi, fordi vores medlemmer spiller en afgørende rolle i Danmarks grønne omstilling med massive investeringer i vedvarende energi. Med afsæt i sommerens klimavalg bliver Dansk Energi en vigtig sparringspartner for regeringen og Folketinget i rejsen mod at nå klimamålet om 70 procent reduktion af drivhusgasser i 2030," siger Ruben Kidde ifølge pressemeddelelsen fra Dansk Energi.
Ruben Kidde er uddannet cand.scient.pol. fra Københavns Universitet i 2012. Han er desuden 1. suppleant til Folketinget i Københavns Storkreds for Radikale Venstre og er medlem af Frederiksbergs kommunalbestyrelse for Radikale Venstre.
Omtalte personer
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Tænketank advarer politikerne før stor klimastatus: "Alt peger mod højere CO2-udledninger"













