Dødsfald: Fhv. direktør i Dansk Fjernvarme er død (82)
1. marts 2019 kl. 11.10
Tidligere direktør i Dansk Fjernvarme H.C. Mortensen er død. Han blev 82 år.
H.C. Mortensen var uddannet civilingeniør.
Det blev efterfølgende til en lang professionel karriere inden for energisektoren, hvor han han endte med at sidde i direktørstolen i Dansk Fjernvarme og som medlem af Dansk Fjernvarmes bestyrelse.
H.C. Mortensen blev i 1979 direktør i Dansk Fjernvarme, og der kendte han allerede energisektoren og centraladministrationen efter flere år som chef for energikontoret i Miljøstyrelsen.
I 1997 blev H.C. Mortensen medlem af bestyrelsen og forretningsudvalget i Dansk Fjernvarme i seks år, hvor han sideløbende arbejdede på at udbrede fjernvarme i særligt Østeuropa og Kina.
Han efterlader sig sin kone Inge-Maj og fire børn.
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april















