Dyrere diesel, færre veje og opgør med sorte biler skal bringe Danmark i klimamål, mener tænketank

25. maj 2023 kl. 06.00
Danmarks vej mod indfrielsen af klimalovens 2025-mål er brolagt med flere indgreb i transportsektoren.
I hvert fald hvis det står til klimatænketanken Concito, der i en ny rapport anslår, at regeringen er markant længere fra at nå det CO2-reduktionsmål på 50 procent, som ifølge klimaloven skal indfries inden 2025.
Hvor regeringen tidligere har vurderet, at der manglede reduktioner svarende til 0,6 millioner ton CO2, lyder Concitos bedste bud, at den såkaldte manko er på ikke mindre end 2,4 millioner ton CO2.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Stop med at spilde tiden på grøn luftfart
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
- Kristian Thulesen Dahl: Jo mere fleksibilitet vi kan skabe lokalt, jo bedre fungerer energisystemet














