Eurowind Energy henter ny public affairs-chef
Eurowind Energy har ansat Joachim Steenstrup i en nyoprettet stilling som chef for Public Affairs.
Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.
Eurowind Energi producerer vindmøller og solceller. Det bliver Joachim Steenstrups ansvar at opbygge og vedligeholde relationer til politikere, meningsdannere og brancheorganisationer, både i Danmark og internationalt.
Om ansættelsen siger selskabets direktør Jens Rasmussen:
”I takt med, at vi er vokset, har vi mærket et øget behov for at hente information, og ikke mindst muligheden for at give vores perspektiv til relevante beslutningstagere. Vi har naturligvis allerede arbejdet med Public Affairs i Eurowind Energy, men ansættelsen af Joachim skal ses som en systematisering og videreudvikling af vores indsats. Vi er glad for at have fået Joachim ombord til at løfte den opgave."
Tidligere har Steenstrup har arbejdet med kommunikation og public affairs i en række store danske virksomheder, blandt andre Ørsted, Danske Bank og European Energy.
Han tiltræder sin nye stilling 1. februar.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Tænketank advarer politikerne før stor klimastatus: "Alt peger mod højere CO2-udledninger"











