Folketingets formand vil forlænge høringsfristerne i sommerferien

Jeg regner da bestemt med, at statsministeren giver et pålæg til sin regering om, at det er sådan, det skal være.
Pia Kjærsgaard (DF)
Folketingets formand
Hvis det står til Folketingets formand, Pia Kjærsgaard (DF), skal det være slut med, at lovforslag bliver hastet igennem i sommerferien.
Hun fortæller, at Folketingets Præsidium har besluttet at sende et brev til statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) med en henstilling om, at lovforslag, der sendes i høring over sommeren, tidligst udløber ti dage efter skolernes sommerferie. Desuden skal det lovforberedende arbejde tilrettelægges bedre.
”Statsministeren svarede positivt tilbage, men derudover kan vi (Folketingets Præsidium, red.) ikke gøre meget. Vi kan kun indstille, at der er ordentlig lovforberedelse, hvor alle bliver hørt. Men jeg regner da bestemt med, at statsministeren giver et pålæg til sin regering om, at det er sådan, det skal være,” siger hun.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud
- Kristian Thulesen Dahl: Jo mere fleksibilitet vi kan skabe lokalt, jo bedre fungerer energisystemet













