Han er kendt for at være kedelig for en sikkerheds skyld. Nu skal Jeppe Bruus være fræk for at føre trepartsaftale i hus

30. august 2024 kl. 04.00
Lynhurtig. God til at finde smutveje. Og en lille smule fræk.
Det er nogle af de egenskaber, Danmarks nye trepartsminister, Jeppe Bruus (S), med fordel kan låne fra cykelrytteren Mads Pedersen i den kommende tid.
I hvert fald hvis man spørger minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V).
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- I kampen om et bedre elnet vinder klimaet over miljøet, mener socialdemokrat: "Det er en afvejning, jeg godt vil stå inde for"















