Her er de nominerede til Nordisk Råds miljøpris 2023

Nordisk Råd har offentliggjort syv nominerede til årets miljøpris. Fokus er på bæredygtighed i tekstilindustrien og tekstilforbruget.
Det skriver rådet i en pressemeddelelse.
Dermed vil miljøprisen i år gå til en aktør, der fremmer den systematiske omstilling af tekstilbranchen i retning mod global bæredygtighed. Det drejer sig om omstilling helt fra råvareproduktion til design, salg, reparation, genanvendelse og bortskaffelse.
De syv nominerede til Nordisk Råds miljøpris 2023:
- Copenhagen Fashion Week Sustainability Framework (Danmark)
- Fæbrik (Norge)
- Renewcell (Sverige)
- Infinna / Infinited Fiber Company (Finland)
- Paula Malleus / Remake EkoDesign (Finland)
- Rauði krossinn á Íslandi (Island)
- Pikumini (Grønland)
For forperson for bedømmelseskomitéen Cilia Indahl vidner de syv nominerede om, at omstillingen er mulig:
"Feltet viser, at Norden er frontløber på den nødvendige omstilling i hele tekstilværdikæden og at en bæredygtig tekstilindustri er en mulighed".
Ifølge Nordisk Råd understøtter pristemaet SDG 12, SGD 9 og SDG 17 af verdensmålene for bæredygtig udvikling.
Vinderen offentliggøres den 31. oktober i Oslo i forbindelse med Nordisk Råds session. Prisen består af statuetten Nordlys og 300.000 danske kroner.
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Tænketank advarer politikerne før stor klimastatus: "Alt peger mod højere CO2-udledninger"
- SF i EU: CO2-kvoter sikrer, at forureneren betaler









