Bliv abonnent
Annonce

Partier vil bruge flere milliarder på lavbundsjord – men Klimarådet afviser behovet

Foto: /ritzau/Joachim Adrian
27. november 2020 kl. 05.00

Vi kommer ikke med et krav om, at de penge vi får sat af, skal bruges med det samme.

Zenia Stampe (R)
Miljøordfører

Selvom Klimarådet taler udtag af lavbundsjord op som et helt centralt klimavirkemiddel i landbruget, så skal det ikke forstås som en anbefaling til Christiansborg om at hælde en masse penge i projektet.

Det fremgår af et længere interview med Klimarådets formand, Peter Møllgaard, som Altinget bragte torsdag.

”Vi mener ikke, det er nødvendigt at sætte flere penge af på nuværende tidspunkt. Vi mener, at man skal bruge de penge, der er sat af til at give tilskud til udtagning de næste to-tre år på den smarteste måde. Og så mener vi, at CO2-afgiften vil kunne implementeres på det her område, og så er der ikke behov for yderligere tilskud,” sagde han.

LogoKlima
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026