Kraka: Togfond hviler på tyndt grundlag

Jeg er ikke et øjeblik i tvivl om, at timemodellen vil være det projekt, der bedst løser hele Danmarks problemer. Jeg er meget tryg ved den her beslutning.
Henrik Dam Kristensen (S)
Transportminister
Regeringen har på baggrund af Nordsøudvalgets rapport foreslået at ændre beskatningsreglerne for olieselskaberne i Nordsøen. Det giver staten 27,5 milliarder kroner. I den forbindelse har regeringen besluttet at øremærke pengene til investeringer i kollektiv trafik. Det sker ved at etablere Togfonden DK.
Regeringen foreslår, at midlerne skal bruges til at realisere timemodelen, der sikrer, at transporttiden mellem Danmarks største byer - København-Odense-Aarhus-Aalborg - bliver én time.
Kraka kritiserer regeringen for, at togfonden er besluttet uden skelen til en grundig og bred samfundsøkonomisk analyse. Der er risiko for en massiv fejlinvestering, lyder det fra tænketanken, der peger på, at milliarderne sandsynligvis bør anvendes anderledes.
”De største trængselsproblemer er i hovedstadsområdet, og på centrale dele af ”det store H”. Der mangler et godt samfundsøkonomisk argument for, at det skal være timemodellen,” siger Jens Hauch, der er cheføkonom i Kraka.
Regeringen lancerede i marts den stort anlagte togfond, som sender 27,5 milliarder kroner til den kollektive trafik. Mere præcist til at føre timemodellen ud i livet, der sikrer timedrift mellem landets fire største byer. Venstre har tidligere kritiseret regeringen for, at investeringerne er valgt ud med hovedet under armen, og uden skelen til den landstrafikmodel, som DTU vil præsentere til efteråret.
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Når det gælder forsvar og pension, forbereder vi os på det værste. Hvorfor gælder det ikke klimaet?















