Ny klimafond skal understøtte 27.500 grønne arbejdspladser
Regeringen præsenterer ny klimafond
Posted by Altinget.dk on Monday, 14 September 2020
15. september 2020 kl. 04.00
Den grønne omstilling får et afgørende ”boost” med ny klimafond, som samtidig holder hånden under vækst og velfærd.
Det fastslog finansminister Nicolai Wammen (S) og erhvervsminister Simon Kollerup (S), som sammen med regeringens støttepartier og Alternativet mandag præsenterede den såkaldte Grønne Fremtidsfond.
Fonden er en del af finanslovsaftalen for 2020. Her blev der afsat 25 milliarder kroner til investeringer, som konkret skal give et ”rygstød” til udviklingen af vedvarende energi, udbredelse af nye teknologier til energilagring samt øge eksporten af grøn teknologi til udlandet.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- KL ser mørke skyer over treparten: "Jeg er oprigtigt talt bekymret"
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud
- Kristian Thulesen Dahl: Jo mere fleksibilitet vi kan skabe lokalt, jo bedre fungerer energisystemet













