Mærsk-direktør ny næstformand for Danske Rederier
På årets generalforsamling i Danske Rederier er Palle Brodsgaard Laursen fra A.P. Møller – Mærsk i dag indtrådt i bestyrelsen som ny næstformand.
I bestyrelsen afløser han den afgående næstformand Henriette Hallberg Thygesen, der også kommer fra hos A.P. Møller – Mærsk.
Formanden Jacob Meldgaard, til daglig CEO i rederiet Torm, blev genvalgt. Han forventes at gå af på næste års generalforsamling.
”Jeg er glad for igen at være blevet valgt til formand for bestyrelsen og vil takke for tilliden. Der ligger nogle meget store opgaver og venter på os specielt i forhold til den grønne omstilling af skibsfarten. Jeg sætter pris på at være med til at varetage medlemmernes interesser gennem bestyrelsen, og det er en fornøjelse at have berøring med dansk skibsfart i bred forstand,” siger Jacob Meldgaard i en pressemeddelelse.
Indsigt

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026
- Maria Gjerding i stort forsvar for grøn trepart
- Politikerne satte milliarder af til havvind: Nu har staten modtaget flere bud
- Professor til energidirektør: Ingen kunne have forudset AI-revolutionens massive pres på elnettet
- Klimaministeriets "urealistiske” forventninger til skovrejsning skaber bekymring: ”Det går alt for langsomt”











