Bliv abonnent
Annonce

Ny ordfører har prøvet det før: EL vil have grønnere uddannelser og forskning

Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
25. august 2020 kl. 01.00

"Et af mine allerstørste ønsker er, at vi får styrket den grønne forskning og de uddannelser, der beskæftiger sig med det."

Eva Flyvholm
Uddannelses- og forskningsordfører, Enhedslisten

I efterårets politiske sæson er få udskiftninger blandt uddannelses- og forskningsordførerne i Folketinget. En af dem er Enhedslistens Eva Flyvholm, der har taget ordførerskabet efter Mai Villadsen, der skal fokusere på at være partiets repræsentant i klimaforhandlingerne.

Flyvholm har tidligere været uddannelses- og forskningsordfører da Enhedslisten var i opposition til den borgerlige regering. På trods af kort tid på posten, kan hun mærke forskellen fra at være i opposition til nu at være støtteparti:

"Jeg synes det tegner godt - politiken forekommer mig at gå i en meget mere visionær retning. Bare se på det, ministeren gør med læreruddannelsen nu. Det er jeg utrolig enig med hende i," siger hun.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026