
OK har nu fundet en ny finansdirektør, Morten Mosegaard.
Mosegaard har baggrund i nogle af Danmarks største virksomheder og erfaring med økonomi, strategi og ledelse. Senest gennem sin stilling som leder i Maersk Tankers.
Hos Maersk Tankers, en af verdens største flåder af produkttankskibe, har Morten Mosegaard i knap seks år haft ansvaret for finans, jura, IT og strategi. Forinden har han bestredet en række centrale lederstillinger hos Danske Bank, blandt andet som direktør for koncernøkonomi.
I en pressemeddelelse, udtrykker administrerende direktør i OK, Michael Løve, glæde over ansættelsen af Mosegaard og bemærker, at OK den kommende tid vil gennemgå en udvikling mod grøn omstilling, som Mosegaard skal understøtte:
"I OK er strategien at transformere hele virksomheden mod e-mobilitet og el, og så ligger der en voksende opgave i at varetage vores ejerskab af datterselskaberne, ikke mindst Coop og Kamstrup."
OK investerer i disse år milliarder i at etablere et landsdækkende ladenetværk og blive en stor leverandør af el og energiløsninger.
Mosegaard ser frem til at bringe sin erfaring og finansielle indsigt i spil i en periode, hvor OK gør strategi til handling:
"OK befinder sig i en utrolig spændende situation med den igangværende transformation og elektrificering af forretningen. Det kræver store midler og en dygtig økonomifunktion. Samtidig er koncernen for nyligt vokset markant med ejerskabet af Coop, så der sker virkelig noget i OK."
Morten Mosegaard tiltræder sin nye stilling som CFO i OK den 1. december 2024.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Energikrise tvinger EU til "midlertidig og målrettet" støtte til sort energi
- Livet på landet er den nye slagmark
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Tænketank advarer politikerne før stor klimastatus: "Alt peger mod højere CO2-udledninger"














