Regeringen ændrer biogasstøtte fundamentalt

Årsagen er, at vi godt ved, at når vi indfører det frie brændselsvalg, så kan der godt være nogle små biogasproducenter, som ikke vil kunne få afsat sin biogas.
Lykke Friis (V)
Klima- og energiminister
For at give biogasanlæggene flere afsætningsmuligheder skal der indføres et tilskud på 27 kr./GJ til biogasproduktion fra 2012. Tilskuddet udbetales til biogasanlægget uanset anvendelsen af biogassen.
Der skal indføres støtte til biogas som føres ind i naturgasnettet. Støtten skal ligestille anvendelsen med kraftvarmeproduktion, hvilket i 2012 indebærer en samlet støtte på 75 kr./GJ inkl. biogasproduktionstilskuddet
Der skal indføres støtte til biogas til proces og transport på netto 12 kr./GJ således, at den samlede støtte til biogas til proces og transport fra 2012 øges med netto 39 kr./GJ inkl. biogasproduktionstilskuddet.
For at sikre biogasproduktionen bedre rammevilkår gives yderligere tilskud på 22,5 kr./GJ til biogas baseret på husdyrgødning. Tilskuddet aftrappes i takt med naturgasprisen
Støtten til biogas stiger og vil blive tildelt efter nye kriterier. Og så skal biogassen kobles på naturgasnettet. Det fremgår af regeringens udspil til en ny energipolitik i Danmark, Energistrategi 2050.
Samtidig vil der fremover være frit brændelsvalg i kraftvarmeværkerne.
Sikre mål fra Grøn Vækst
De forbedrede vilkår for biogassen skal ifølge klima- og energiminister Lykke Friis (V) sikre, at målet fra Grøn Vækst, om at 50 procent af husdyrgødningen kan udnyttes til grøn energi i 2020, kan nås. Et mål som ministeren under præsentationen af den længe ventede strategi torsdag erkendte, at det går trægt med i øjeblikket.
Indsigt
Simon Kollerup40 årI dag
MF (S), formand, Folketingets Finansudvalg, forsvarsordfører, præsident for Beredskabsforbundet, fhv. erhvervsminister
Martin Badsted53 årI dag
Finansdirektør, D/S Norden
Mette Wier65 årI dag
Direktør, professor, DTU Management, Institut for Teknologi, Ledelse og Økonomi, medlem af bestyrelsen for Gate21, Det Tekniske Universitetshospital og Danish Life Cycle Cluster

Mette Thiesen spørger Ane Halsboe-JørgensenSkal det fortsat være muligt at anvende benzin- og dieselbiler?Besvaret
Peter Skaarup spørger Lars Aagaard MøllerHvordan forholder ministeren sig til, at varmeselskaber kan afvise at rette ind efter Ankenævnet på Energiområdets afgørelser?Besvaret
Udvalget spørger Morten DahlinHvordan vurderer ministeren, at placeringen af energiinfrastruktur påvirker bosætning og erhvervsudvikling?
- B 40 Krav til kommunerne om at udarbejde retningslinjer for energianlæg på land (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)2. behandling
- L 123 Lov om gasforsyning (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- L 122 Lov om fremme af vedvarende energi med videre (Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet)1. behandling
- Nu styrer Troels Lund forhandlingerne: Det vil partierne på de centrale grønne områder
- Stop med at spilde tiden på grøn luftfart
- Klimaaktivist: Hvis Socialdemokratiets ledelse tænkte som disse S-forfattere, ville verden være et bedre sted
- KL ser mørke skyer over treparten: ”Jeg er oprigtigt talt bekymret”
- Energikoncern til professor: Vi har advaret om elnettets problemer i årevis












