Regeringen lander bredere flertal om at udvide FE-kommissionen

Regeringen står ikke længere alene i Folketinget med ønsket om forankre den kommende undersøgelse af FE-sagen i Justitsministeriet.
Regeringen og SF er onsdag blevet enige om en ny aftale, der fastlægger rammen for en kommende undersøgelse af FE-sagen.
Aftalen betyder, at hele forløbet omkring efterforskningen og tiltalerne mod Lars Findsen og Claus Hjort Frederiksen nu også skal undersøges.
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april















