Regeringens nye plan mod afskovning får blandet modtagelse: "Virkelig positivt" og "en tynd kop te"

Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
27. september 2021 kl. 05.00
Regeringen tager nu et skridt i retningen mod at tage et større ansvar for Danmarks udledninger af drivhusgasser på globalt plan.
I Danmark importeres der årligt store mængder af soja til foder i landbruget – primært fra Sydamerika, hvor produktionen sker på bekostning af massive skovarealer.
Det er hamrende nødvendigt, at vi griber ind over for skovrydning, der skader klimaet og ødelægger naturområder.
Rasmus Prehn (S)
Fødevareminister
Prøv Altinget Klima
Få indsigt i de beslutninger, der driver Danmarks klimaindsats – med troværdig viden og et rum for politisk og faglig debat, du kan bruge i dit arbejde.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Klima
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Vigtig klimastatus sat på pause af regeringsforhandlingerne: "Det må betyde, at der er politisk indblanding”
- Vagthund kritiserer statslig superfond: Gør ikke nok for at fremme dansk erhvervsliv og grøn omstilling
- Når det gælder forsvar og pension, forbereder vi os på det værste. Hvorfor gælder det ikke klimaet?















